briefing prasowy - ginekologia onkologiczna w USK1_29.02.24

Marzec pod znakiem ginekologii onkologicznej – briefing prasowy w USK1

29. lutego w USK 1 odbył się briefing prasowy, podczas którego specjaliści z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii poruszyli trzy ważne tematy ginekologiczno – onkologiczne, które związane są z rozpoczynającym się marcem:

1. Marzec jest miesiącem świadomości raka jajnika. To podstępny nowotwór, zwany również cichym zabójcą, który niestety nie daje wczesnych objawów, dlatego szczególnie istotne są badania diagnostyczne – powodzenie w leczeniu choroby uzależnione jest od stadium jej zaawansowania w momencie wykrycia.

2. Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV obchodzimy 4 marca – HPV ma wpływ na występowanie raka szyjki macicy i o tym nowotworze oraz o możliwości szczepień przeciwko HPV opowiadali lekarze.

3. Marzec jest również miesiącem świadomości endometriozy, nasz Szpital jest wiodącym ośrodkiem specjalizującym się w leczeniu tej podstępnej choroby, która powoduje silne dolegliwości bólowe. Endometrioza jest obecnie leczona z dobrymi efektami, niestety może nawrócić.

Podczas spotkania do dyspozycji mediów, w charakterze ekspertek i ekspertów, byli lekarze z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii USK1:

Prof. Rafał Tarkowski, Prof. Grzegorz Polak, dr n.med. Patrycja Ziober – Malinowska, dr n.med. Krzysztof Kułak, dr n.med. Izabela Dymanowska – Dyjak a przed briefingiem również dr n.med. Karolina Frąszczak.

Więcej informacji: tvp3 / Dziennik Wschodni / Kurier / Polsat Wydarzenia / Radio Lublin / Radio Lublin_2 / Radio Centrum / Medicus