Światowy Dzień Raka w USK1: o leczeniu nowotworów, nowych inicjatywach i 5-leciu działalności Zakładu Radioterapii

4. lutego to Światowy Dzień Raka (zwany również Dniem Walki z Rakiem).  Z tej okazji w USK Nr 1 odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyli: prof. dr hab. n. med. Wojciech Polkowski (Kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej USK1), dr n.med. Aleksandra Kozłowska (Kierownik Zakładu Radioterapii USK1) i dr n. med. Tomasz Ciszewski (Kierownik Oddziału Onkologii Klinicznej i Chemioterapii Kliniki Chirurgii Onkologicznej) oraz pacjent Zakładu Radioterapii – Pan Dariusz. Briefing dotyczył leczenia nowotworów w różnych, ale wzajemnie wspierających się, trzech aspektach: chirurgicznym, radioterapii oraz chemioterapii. Dr A. Kozłowska podsumowała również 5 – lecie działalności Zakładu Radioterapii USK1 – jednego z najnowocześniejszych w Polsce.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 1 w Lublinie jest ważnym ośrodkiem leczenia nowotworów w regionie, procedury onkologiczne na najwyższym poziomie realizują następujące Kliniki Szpitala:

  • Chirurgii Onkologicznej,
  • Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku,
  • Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii,
  • Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego,
  • Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej,
  • Chirurgii Szczękowo – Twarzowej.

Leczenie onkologiczne wymaga podejścia holistycznego, regularnie odbywają się konsylia i konsultacje specjalistyczne w tych dziedzinach, które są niezbędne z uwagi na inne schorzenia i stan pacjenta. To zespołowa współpraca wielu specjalistów w różnorodnych zakresach, która dzięki profesjonalizmowi i doświadczeniu personelu medycznego daje największe szanse na dobry efekt końcowy, co dla pacjenta oznacza poprawienie stanu zdrowia lub wyleczenie.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów onkologicznych, chcąc zapewnić im dostęp do rzetelnych i sprawdzonych informacji, możliwość poznania realizowanych w USK 1 procedur medycznych oraz wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie leczenia tego rodzaju schorzeń, z okazji Światowego Dnia Raka uruchamiamy dwie inicjatywy:

ONKO-środy w USK 1: w trzecią środę miesiąca będziemy zapraszać pacjentki i pacjentów onkologicznych, ich bliskich, środowiska popularyzujące wiedzę z tej dziedziny, na otwarte prelekcje, cykliczne spotkania ze specjalistami. Pierwszy wykład pt. „Nie taka radioterapia straszna! Fakty i mity na temat napromieniania” odbędzie się 21. lutego w sali wykładowej przy ul. Radziwiłłowskiej 13 – z pacjentami spotka się Kierownik Zakładu Radioterapii USK 1 dr n.med. Aleksandra Kozłowska. O tematach kolejnych spotkań oraz dokładnym ich czasie będziemy informować na stronie internetowej Szpitala.

– w Światowym Dniu Raka uruchamiamy stronę internetową dedykowaną pacjentom onkologicznym: onkostrefa.usk1.pl. Znajdą się na niej informacje o leczeniu onkologicznym w USK 1 – zarówno o realizowanych procedurach medycznych, specjalistach, jak również dotyczące lokalizacji poszczególnych jednostek, które znajdują się w różnych budynkach. W jednym miejscu zgromadziliśmy niezbędne kontakty, wymieniono procedury onkologiczne w taki sposób, by pacjenci nie mieli wątpliwości, w której z Klinik leczony jest konkretny nowotwór i jakie formy leczenia możemy zaproponować. Strona dopiero rusza, będziemy ją na bieżąco aktualizować, dodawać kolejne artykuły i filmiki, prosimy o wyrozumiałość, jeśli jeszcze nie będzie działała idealnie – będziemy stale nad nią pracować.