Lekarze przy operacji

Centralny Blok Operacyjny w nowym budynku USK 1

W ramach Programu Wieloletniego pn. „Przebudowa i rozbudowa Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 Uniwersytetu Medycznego w Lublinie” powstał najbardziej okazały obiekt szpitala, który ma ok. 15 tys. metrów kw. powierzchni użytkowej oraz osiem kondygnacji opadających kaskadowo w stronę Al. Solidarności, z tej strony znajduje się jedno z trzech wejść do budynku, pozostałe od ul. Staszica oraz Szewskiej.


Budynek funkcjonalnie jest podzielony na dwie części, w pierwszej z nich utworzono Centralny Blok Operacyjny oraz przygotowano do późniejszego otwarcia Szpitalny Oddział Ratunkowy wraz z lądowiskiem dla helikopterów LPR, znajdującym się na dachu.


W części drugiej, zwanej „tarasem górnym”, znajdują się przede wszystkim oddziały łóżkowe następujących klinik zabiegowych: Chirurgii Naczyniowej i Angiologii (piętro 3.), Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii (p. 4.), Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego (p. 5), Chirurgii Szczękowo – Twarzowej oraz Traumatologii i Medycyny Ratunkowej (p. 6.). Centralny Blok Operacyjny oraz Klinikę Anestezjologii i Intensywnej Terapii zlokalizowano na 1. piętrze. W obiekcie funkcjonują również jednostki diagnostyczne, przeniesione ze starych budynków Szpitala przy ul. Staszica 11 i 16.


Na Centralny Blok Operacyjny składa się osiem nowoczesnych sal operacyjnych, w tym jedna hybrydowa, ze stosownym zapleczem, przestronnymi korytarzami, licznymi pomieszczeniami przygotowawczymi i technicznymi. Powierzchnia użytkowa tej części budynku wynosi ponad 1500 metrów kw.


Wśród klinik zabiegowych, realizujących wiele procedur onkologicznych, które zostały przeniesione do nowych przestrzeni, są: Klinika Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii oraz Klinika Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego. Zakres zabiegów dotyczących nowotworów zamierza zwiększyć również Klinika Chirurgii Szczękowo – Twarzowej. Możliwość operowania na nowoczesnych salach operacyjnych w ramach Centralnego Bloku Operacyjnego, doskonale wyposażonych w sprzęt i aparaturę medyczną oraz znacząca poprawa standardu hospitalizacji (także dla pacjentów onkologicznych), to główne zalety niedawnej relokacji ww. jednostek ze starych zabudowań szpitalnych.
Prezentujemy kilka zdjęć z zabiegów operacyjnych, przeprowadzonych na Centralnym Bloku Operacyjnym przez specjalistów z Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii oraz Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego.